Jeśli masz pytania skontaktuj się z nami:
Izabela Wiącek
Specjalista ds. szkoleń
577 761 122
szkolenia@osrodekintra.pl
Poczujesz siłę i moc własnej sprawczości zablokowanej na skutek traumatycznych zdarzeń z przeszłości.
Dowiesz się jak reagować w sytuacjach, które do tej pory budziły w tobie lęk i niepokój spowodowane traumą.
Zaczniesz bardziej świadomie stawiać granicę w życiu prywatnym i zawodowym.
Wzmocnisz własne poczucie wpływu na rzeczywistość, dzięki czemu z większą motywacją zadbasz o swoje potrzeby oraz lepiej wykorzystasz własny potencjał osobisty i zawodowy.
Odczujesz ulgę oraz natychmiastowy wzrost energii i zadowolenia.
Kiedy jestem zaproszony do wypowiedzenia się na forum, mój głos przestaje być mój. Jak gdyby tracił siłę. Nogi mam jak z waty. A najgorsze jest to, że w głowie pojawia się chaos. Nie mogę zebrać myśli i zazwyczaj mówię szybko i niewyraźnie. Znowu jestem tym małym chłopcem, który stoi przed tablicą wyszydzany przez nauczyciela matematyki. Ja też się śmieję, ale tak naprawdę mam ochotę stamtąd uciec.
Nie radzę sobie ze złością u innych. Uciekam, zamykam się w sobie, płaczę. Czuję potworny, obezwładniający paraliż. Myślę, że może to mieć związek z moją matką, która nie potrafiła normalnie rozmawiać o moich obowiązkach domowych. Wchodziła do mojego pokoju i darła się tak, że całe osiedle ją słyszało. Że nie wyniosłam śmieci, że nie odkurzyłam, nie pozmywałam i tak dalej. Nie interesowało jej, że dopiero wróciłam ze szkoły, że jestem chora. Po prostu się darła i nie można było tego zatrzymać.
Kiedy mój przełożony przychodzi do mnie z nowym pomysłem, staram się zawsze dać pozytywną informację zwrotną, choć często mam kilka uwag lub usprawnień. Uważam, że szefa się nie krytykuje, tak mnie nauczono. W mojej pierwszej pracy taka otwartość zawsze zwracała się przeciw mnie. Moja przełożona obrażała się na kilka dni, złośliwie wywoływała na spotkaniach zespołu, wytykała nieistotne błędy, byle tylko „przyczepić się”. Skończyło się, gdy przestałam się wychylać i zaczęłam przytakiwać. Teraz też tak robię, choć moje kompetencje do udzielania konstruktywnej informacji zwrotnej zdecydowanie wzrosły.
Warsztat trwa 3 dni – łącznie 24 godziny.
Zajęcia odbywają się w godzinach 9:00 -17:00 z godzinną przerwą obiadową.
Krótsze przerwy będą organizowane zgodnie z potrzebami uczestników.
W cenie szkolenia zawarta jest przerwa kawowa.
Na zakończenie uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu oraz materiały.
Szczegółowe informacje organizacyjne zostaną przesłane do zapisanych uczestników na tydzień przed szkoleniem.
Jeśli masz pytania skontaktuj się z nami:
Izabela Wiącek
577 761 122
szkolenia@osrodekintra.pl
Data: 2-4 czerwca 2025 r.
Cena: 1600 zł
Prowadzący: Piotr Fijewski
Godziny: 9:00-17:00
Ten warsztat może odbyć się w Twojej firmie
Asertywność symboliczna jest treningiem terapeutycznym nastawionym na indywidualną pracę w grupie wokół przeżytych sytuacji traumatycznych z przeszłości – tej bliskiej lub/i tej z młodości czy dzieciństwa.
Celem warsztatu jest odzyskanie zablokowanej mocy sprawczej i przywrócenie energii życiowej w obszarach naznaczonych piętnem traumy.
Sytuacje traumatyczne z przeszłości, to wydarzenia, w których człowiek doświadczył bezsilności, lęku, wstydu, upokorzenia i nie był w stanie zareagować, lub reagował nieadekwatnie. W sytuacji traumatycznej dochodzi do naruszenia psychicznego lub fizycznego, a ofiara jest pozbawiona możliwości zareagowania w sposób sprawczy.
Zastanów się czy w podobnych sytuacjach, jak w tych z przeszłości, ogarnia cię bezsilność, paraliżujący lęk, wstyd, pod wpływem których rezygnujesz z wielu aktywności życiowych? Być może masz kłopot z publicznym zabieraniem głosu, ponieważ ważna dla ciebie osoba zawsze przerywała i nie pozwalała dokończyć wypowiedzi? Być może boisz się powiedzieć o swoich uczuciach, ponieważ kiedy byłeś dzieckiem, twoje uczucia były bagatelizowane przez rodziców? A może nie prezentujesz własnych pomysłów w pracy, ponieważ twój pierwszy szef unieważnił twój kreatywny potencjał? Te przykłady oczywiście nie wyczerpują możliwych przeżyć i traum.
Jeżeli czujesz, że konsekwencje traumatycznych przeżyć z dalekiej lub bliskiej przeszłości w istotny sposób wpływają na twoje aktualne funkcjonowanie, pod wpływem dawnych traum blokujesz życiową energię czy dezorganizujesz swoje działanie, rozważ udział w warsztatach Asertywność symboliczna. Dzięki udziałowi w treningu masz szansę odzyskać wpływ na rzeczywistość, a w konsekwencji lepiej wykorzystać swój potencjał w życiu osobistym i zawodowym.
Trening jest przeznaczony dla osób dorosłych zainteresowanych własnym rozwojem, a także do osób po lub w trakcie własnej psychoterapii, najlepiej w końcowym jej etapie.
Trening ma charakter pracy terapeutycznej i odbywa się stacjonarnie. Podczas tego spotkania skoncentrujesz się na przeżyciach i emocjach, a w mniejszym stopniu na technikach.
Uczestnicy, wspierani przez grupę i trenera, podczas zajęć będą pracować nad swoimi indywidualnymi przeżyciami. W pierwszej części zostaniesz zaproszony do wydobycia zdarzenia z przeszłości, traumy, która w obecnym życiu blokuje twoją sprawczość.
Następnie trener pomoże ci znaleźć scenariusz sytuacji oparty na asertywnej komunikacji, umożliwiający uruchomienie własnej sprawczej energii. Ważne, by scenariusz takiego dialogu zawierał w sobie dokładnie to, co z dzisiejszej perspektywy chciałbyś/chciałabyś powiedzieć i zrobić w tamtej sytuacji. Traumatyczna scena zostaje odtworzona w psychodramie, ale jest zastosowany nowy scenariusz, tzn. nowa, sprawcza reakcja uczestnika.
Podczas treningu Asertywność symboliczna uczestnicy czerpią nie tylko z pracy nad własną traumą, ale również nad sytuacjami pozostałych uczestników, co jest największą korzyścią pracy grupowej, niemożliwą do osiągnięcia w indywidualnym procesie terapeutycznym.
Podczas treningu Asertywność symboliczna, uczestnicy pracują w sekwencji.
Praca każdego z uczestników polega na:
Trening skierowany jest do osób dorosłych zainteresowanych własnym rozwojem. Zapraszamy również osoby będące po lub w trakcie psychoterapii indywidualnej, zwłaszcza w jej końcowym etapie.
Zajęcia dedykujemy wszystkim tym, którzy chcą doświadczają nawracających wspomnień o sytuacjach, w której nie zdołali się ochronić. Którzy czują, że noszą w sobie ból upokorzenia i krzywdę, a doświadczenia osobiste lub zawodowe ciągną się za nimi, powodując niepokój i uczucie wewnętrznego zablokowania. Jeżeli masz poczucie, że twoja moc sprawcza blokuje się w różnych lub bardzo konkretnych sytuacjach, odczuwasz bezsilność, paraliżujący lęk czy wstyd, pod wpływem których rezygnujesz z wielu aktywności życiowych, być może ten warsztat będzie dla ciebie dobrym wyborem.
Do udziału w treningu Asertywność symboliczna zachęcamy osoby, które miały już doświadczenie pracy warsztatowej, treningowej czy terapeutycznej w obszarze asertywności lub posiadają wiedzę książkową na ten temat. Nie jest to kompetencja bezwzględnie wymagana, najważniejsza jest otwartość na doświadczanie i pracę na głębokim poziomie osobistym. Jeżeli jednak w pierwszej kolejności chciałabyś/chciałbyś popracować nad rozwojem kompetencji asertywnościowych, rozważ udział w innych warsztatach z oferty Ośrodka Intra: Trening Asertywności lub warsztaty dla managerów Asertywność managera.
Warsztaty Asertywność symboliczna są zajęciami rozwojowymi o znaczeniu terapeutycznym. Jest to formuła pracy odnosząca się do zdarzeń z przeszłości, które mają blokujący wpływ na obecne funkcjonowanie człowieka. Sięganie do zdarzeń z przeszłości sprawia, że praca odbywa się na głębszym poziomie przeżyć i doświadczeń osobistych, które uczestnik aktualizuje w taki sposób, aby jak najbardziej odpowiadały jego/jej obecnym potrzebom, odblokowaniu sprawczości i wzmocnieniu potencjału. Każdy uczestnik przechodzi indywidualny proces na tle grupy, co dodatkowo wzmacnia poczucie przynależności i akceptacji. W przeciwieństwie do indywidualnej pracy terapeutycznej, warsztat jest krótką i zamkniętą całością – uczestnik wychodzi z poczuciem domknięcia, co oczywiście nie wyklucza dalszej pracy w gabinecie terapeutycznym.
Asertywność to umiejętność posługiwania się w różnych sytuacjach łagodną stanowczością w obronnie własnych racji, ale bez wchodzenia w konflikt z racjami innych. Jest sposobem wywierania wpływu, jest językiem który opisuje podmiotowość. W postawie asertywnej dążę do tego, by stosunki z ludźmi były oparte na zaufaniu i prawdomówności. Traktuję siebie i innych jak ludzi odpowiedzialnych, a rozmówcę nie jak przeciwnika, ale godnego partnera. Asertywność w potocznym rozumieniu jest sztuką mówienia „nie” bez względu na konsekwencje. To błędne rozumienie. Bycie asertywnym to bycie przede wszystkim autentycznym, świadomym swoich potrzeb, ale też świadomym swojej mocy i konsekwencji działań. Z szacunkiem do siebie i innych, z uwzględnieniem własnych potrzeb, ale też mając na uwadze podmiotowość innych.
Trauma czy sytuacja traumatyczna jest doświadczeniem, w którym sprawczość została zablokowana. Człowiek bardzo chciał coś zrobić, zareagować, przeciwstawić się, ale czuł strach, czuł, że jest mały i bezradny. Został pozbawiony sprawczości, w pewnym sensie utknął i w tym utknięciu żyje, choć mogły minąć lata i dziś jest nie tylko starszy, ale ma zupełnie inne kompetencje i potencjały. Mimo upływu lat, tamto doświadczenie wpływa na jego dorosłe życie, coś w nim blokując. Konsekwencje traumatycznych przeżyć w istotny sposób wpływają na jego aktualne funkcjonowanie. W podobnych sytuacjach, jak w tych z przeszłości, ogarnia go bezsilność, paraliżujący lęk, wstyd, pod wpływem których rezygnuje z wielu aktywności życiowych. Z piętnem dawnych traum blokujemy naszą życiową energię, dezorganizujemy działanie w bieżących sytuacjach.
Trauma osobista dotyczy doświadczeń rodzinnych lub, na przykład, szkolnych i może wpływać na bardzo wiele obszarów życiowych, trauma pracownicza dotyczy doświadczeń doznanych w pracy, a zablokowanie mocy sprawczej zazwyczaj przekłada się na obszary zawodowe.
W sytuacji traumatycznej dochodzi do naruszenia psychicznego lub fizycznego a ofiara jest pozbawiona możliwości zareagowania w sposób sprawczy, jest uprzedmiotowiona i pozbawiona wpływu. Postawa asertywna i asertywny język są podstawą bezpiecznego zaistnienia podmiotowego w danej sytuacji – postawienia granicy, wyrażenia własnych uczuć i potrzeb, wyrażenia swoich przekonań lub innej podmiotowej formy zaistnienia.
Wyodrębnienie samej lub samego siebie jako podmiotu chroni przed naruszeniem terytorium psychologicznego w kontakcie z drugą osobą, przywraca godność i sprawczość. Dzięki wydobyciu traumatycznego zdarzenia z przeszłości podczas pracy warsztatowej, uczestnik przeżywa je na nowo, jednak sposób, w jaki reaguje jest inny. Korzystając z technik asertywnej komunikacji i terapeutycznego wsparcia trenera powracają nie chronione granice, powraca energia życiowa, odblokowuje się sprawczość, a w konsekwencji znika negatywny wpływ traumy na aktualne życie.
Podczas treningu uczestnicy pracują w sekwencji. Każdy z uczestników, na zasadach dobrowolności, wnosi własną sytuację. W ciągu dwóch dni grupa jest w stanie przepracować sytuację każdego z uczestników. Z dużym prawdopodobieństwem odnajdziesz siebie również w doświadczeniach pozostałych uczestników. Być może niektóre sytuacje będą dla ciebie na tyle bliskie, że staną się częścią również twojego procesu terapeutycznego.
Do udziału w treningu Asertywność symboliczna zachęcamy osoby, które miały już doświadczenie pracy warsztatowej, treningowej w obszarze asertywności lub posiadają wiedzę książkową na ten temat. Nie są to jednak kompetencje bezwzględnie wymagane. Otwartość i chęć do pracy na głębokim poziomie niejednokrotnie są ważniejsze niż posiadane umiejętności.
Jeżeli jednak chciałbyś/chciałabyś w pierwszej kolejności wzmocnić swoje kompetencje w obszarze asertywności, zachęcamy do udziału w Treningu Asertywności lub warsztatach dla managerów Asertywność managera.
Trening służy przede wszystkim rozwojowi osobistemu. Symboliczne postawienie granicy w traumatycznej sytuacji z przeszłości przywraca godność i poczucie sprawczości, co może przełożyć się na zbudowanie bardziej stabilnej postawy asertywnej w teraźniejszości.
Taka transformacja sprzyja pełniejszemu wyrażaniu siebie, swoich potrzeb i budowaniu bardziej autentycznych i głębokich relacji ze sobą i z osobami z otoczenia.
Sytuacja traumatyczna może mieć związek z życiem osobistym, ale również zawodowym. Dodatkowo znaczenie traumy, bez względu na pochodzenie, może przejawiać się w obu obszarach funkcjonowania. Odblokowanie mocy sprawczej, dzięki pracy odbywającej się podczas warsztatu Asertywność symboliczna może zatem dotyczyć sytuacji zawodowych, w których odczuwasz bezsilność, paraliżujący lęk czy wstyd, co sprawia, że rezygnujesz z różnych aktywności zawodowych. Inaczej mówiąc, nie wykorzystujesz w pełni swojego potencjału. Odblokowanie sprawczości może zatem zwiększyć twój potencjał zawodowy, wzmocnić kompetencje interpersonalne (dzięki większej pewności siebie), a nawet dać poczucie poprawy efektywności działań.
Na trening Asertywność symboliczna zapraszamy osoby otwarte na doświadczanie i pracę na głębokim poziomie osobistym. Dotyczy to również osób będących po lub w trakcie psychoterapii indywidualnej, zwłaszcza w jej końcowym etapie. Przeciwwskazaniem może być dopiero co rozpoczęta terapia. Innym przeciwwskazaniem może być nierozwiązany problem z uzależnieniem od wszelkiego rodzaju używek. W przypadku dezorganizujących życie objawów klinicznych zalecamy w pierwszej kolejności kontakt z lekarzem psychiatrą.