Jeśli masz pytania skontaktuj się z nami:
Izabela Wiącek
Specjalista ds. szkoleń
577 761 122
szkolenia@osrodekintra.pl
Lepiej zrozumiesz źródła swoich zachowań podyktowanych złością, smutkiem czy lękiem.
Zaczniesz mówić o tym, co czujesz bez obwiniania i oskarżania wszystkich naokoło.
Obniżysz poziom stresu i nauczysz się jak regulować napięcia towarzyszące trudnym emocjom.
Wzmocnisz swoją sprawczość.
Zaczniesz być bliżej siebie i swoich potrzeb.
Czasami po ciężkim dniu pracy, wchodzę do domu i jedna mała rzecz potrafi odpalić mnie tak, że przestaję nad sobą panować. To może być cokolwiek: niepozmywane naczynia w zlewie, dziecko krzyczące podczas zabawy, nieoczekiwana prośba od kogoś bliskiego. Potrafię być wtedy okrutna. Podnoszę głos, rozpoczynam litanię żalu, zaczynam rozstawiać wszystkich po kątach. Już wieczorem najczęściej przychodzą wyrzuty sumienia. Nadskakuje mężowi i dzieciom, ale widzę, jak oni niechętnie się do mnie odnoszą. Tracę energię i zamykam się w sobie.
Nie mam odwagi powiedzieć w pracy o tym, że potrzebuję wsparcia w projekcie. Czuję, że bym wszystkich rozczarował. Zwłaszcza szefa, który ma do mnie zaufanie. W pracy lepiej nie pozakazywać słabości. Poza tym lepszej pracy nie znajdę. Zagryzam więc zęby, nie wychodzę na lancz, czasem zostaję po godzinach. Do domu przychodzę wykończony, ale przynajmniej mam poczucie, że dałem z siebie wszystko. Włączam serial albo poprzerzucam TikToka i idę spać. Ciężki tydzień odbijam sobie w sobotę.
Często zdarza się, że już od progu czeka na mnie kilka pilnych niezałatwienie spraw. Osoby z mojego zespołu przychodzą z pretensjami, że nie dają rady, skarżą się na system, na klientów i na wszystko po kolei. Zdarza mi się wtedy warknąć i być niemiłą. Ostatnio jeden z pracowników po prostu nie przyszedł. Próbowałam dzwonić kilka razy, ale bez rezultatu. W głowie już sobie układałam całą historię: jak to jest niepoważny, nieodpowiedzialny, zostawia nas w najtrudniejszym momencie. Szykowałam dyscyplinarkę! Po godzinie zadzwonił, a ja wybuchłam tymi wszystkimi inwektywami, które ułożyłam sobie w głowie. Zaniemówił, a potem słyszałam, jak łamie mu się głos. Okazało się, że miał wypadek na pasach i jest na SOR-ze. Nie wiedziałam, co powiedzieć. Było mi głupio. Ja po prostu nie radzę sobie ze swoimi emocjami.
Chcesz z łagodnością spojrzeć na siebie, swoje potrzeby i na potrzeby tych, którzy są dla ciebie ważni.
Skupić się na sobie, swoich emocjach oraz codziennych reakcjach na trudne sytuacje.
Poznać źródła złości, niepokoju, lęku oraz wstydu i poszukać najlepszych sposobów regulację nadmiarowych reakcji w kontaktach z innymi oraz z samym sobą.
Doświadczyć jak komunikacja oparta na autentyczności i otwartości może sprzyjać budowaniu szczerej i bliskiej relacji.
Poćwiczyć wyrażanie uczuć w bezpiecznych warunkach w gronie osób o podobnych motywacjach do bycia bliżej siebie i w większej autentyczności.
Warsztat trwa 2 dni – łącznie 16 godzin.
Zajęcia odbywają się w godzinach 9:00 -17:00 z godzinną przerwą obiadową.
Krótsze przerwy będą organizowane zgodnie z potrzebami uczestników.
W cenie szkolenia zawarta jest przerwa kawowa.
Na zakończenie uczestnicy otrzymają zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu oraz materiały.
Szczegółowe informacje organizacyjne zostaną przesłane do zapisanych uczestników na tydzień przed szkoleniem.
Jeśli masz pytania skontaktuj się z nami:
Izabela Wiącek
577 761 122
szkolenia@osrodekintra.pl
Data: 15-16 maja 2025 r.
Cena: 1090 zł
Prowadzący: Radosław Pancewicz
Godziny: 9:00-17:00
Ten warsztat może odbyć się w Twojej firmie
Emocje i uczucia w wielu podejściach traktowane są jako jedna z trzech sfer świadomości (pozostałe to nasze myśli i reakcje ciała). Są siłą, drogowskazem, wyjątkową mocą, z której nie zawsze umiejętnie korzystamy. Stają się problemem wtedy, kiedy się od nich odcinamy, przestajemy je przeżywać lub przeżywamy je w sposób nadmiarowy.
Weź udział w warsztacie radzenia sobie z emocjami, jeżeli czujesz, że zbyt często tracisz kontrolę nad swoimi emocjami, nie wiesz jak rozmawiać o swoich uczuciach czy potrzebach, nie radzisz sobie z rozumieniem motywacji i zachowań osób znajdujących się w twoim otoczeniu lub po prostu chcesz się rozwijać, a obszar poznawania siebie i budowania zdrowych relacji jest dla ciebie ważny.
Dzięki warsztatowi masz szansę wzmocnić swoją autonomię i dojrzałość. Przekształcić trudności w przeżywaniu silnych emocji w moc i sprawczość na drodze budowania wartościowych relacji.
Warsztaty odbywają się stacjonarnie.
Większość czasu zostanie poświęcona na praktykę: angażujące ćwiczenia indywidualne i w podgrupach, gry, dyskusje i refleksje. W zależności od potrzeb i dynamiki grupy, trener może wprowadzać ćwiczenia angażujące ciało i ruch, zadania uruchamiające kreatywność, spontaniczność i improwizację, zadania aktorskie.
Warsztat jest prowadzony procesowo, czyli scenariusz jest każdorazowo modyfikowany i dopasowywany do grupy. Dostaniesz solidną dawkę współczesnej wiedzy, czerpiącej z wielu źródeł, tj.: neurobiologii, psychologii, technik komunikacji inspirowanych asertywnością i NVC. Będziesz zachęcany do bieżącego kontaktu ze sobą i nazywania swoich uczuć i potrzeb.
Pracujemy w formule pełnej dobrowolności i zaufania, tzn. pracujesz tyle, ile chcesz, mówisz tyle, ile chcesz.
Każdy z nas ma takie momenty, kiedy traci panowanie nad swoimi reakcjami. Ten brak opanowania może być przeżywany po cichu, wewnątrz, ale może popychać też do różnych zachowań agresywnych wobec innych osób. To na przykład obwinianie, krzywdzące oceny, manipulacje, obrażanie się, Jeżeli zależy ci na tym, żeby budować zdrowe relacje ze sobą i z innymi, to ten warsztat jest dla ciebie.
Jednym z podstawowych zadań trenera na tym warsztacie jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla każdego uczestnika, atmosfery współpracy i poczucia korzyści z uczestnictwa. Nie musisz się obawiać, że będziesz wywoływany lub zmuszany do udziału w ćwiczeniach i wypowiadania się na tematy, które są dla ciebie za trudne. Będziesz się udzielał tylko wtedy, kiedy będziesz chciał. Jednak z doświadczenia wiemy, że sposób prowadzenia warsztatu sprzyja zaangażowaniu. Pamiętaj też, że to jest warsztat rozwojowy, nie terapeutyczny. Zatem ćwiczenia i dyskusje, choć dotyczą sfery uczuć i emocji, są tak przygotowane, aby nie wkraczać w obszary głębokich przeżyć czy traum. Zadaniem warsztatu jest rozwój kompetencji w obszarach inteligencji emocjonalnej, a nie przepracowywanie przeszłości. Jeżeli chcesz pracować terapeutycznie, zapraszamy do Grupa Terapeutyczno – Rozwojowa.
Wiedza i umiejętności, które zyskasz dzięki udziałowi w warsztacie mogą stać się twoimi wskazówkami w różnych trudnych sytuacjach, w których do tej pory nie wiedziałeś, jak się zachować albo zachowywałeś się w sposób raniący dla siebie i innych. Poszerzenie wiedzy o sobie, o tym, dlaczego ludzie zachowują się w określony sposób, nowe narzędzia służące bezpiecznej komunikacji swoich uczuć i potrzeb, a nawet wnioski z dyskusji grupowych mogą być bardzo przydatne w codziennym funkcjonowaniu. Przydają się w rozładowywaniu napięć powiązanych z odczuwaniem złości czy lęku, a także w budowaniu i utrwalaniu wartościowych relacji.
Warsztat może przynieść ci wymierne korzyści w codziennym życiu. Zobaczysz, że złość nie musi wiązać się z agresywnym zachowaniem, chroni ciebie i jakość twoich relacji. Kiedy wyrażasz swoją złość w sposób asertywny, nie tracisz energii na wycofywanie się i szukanie pokrętnych rozwiązań w imię niezbyt dobrze rozumianego „spokoju”. Kiedy zwracasz uwagę na źródła swoich typowych napięć, możesz lepiej zrozumieć lęk i wstyd i zacząć świadomie je neutralizować prostymi metodami. Wspólnie będziemy odkrywać je podczas warsztatu. W codziennym życiu konsekwencją może być wzrost pewności siebie. Branie odpowiedzialności za to, co czujesz i rozmawianie o uczuciach bez ocen, wyobrażeń i założeń jest z kolei kompetencją, która pozwoli ci odkryć zupełnie nowy potencjał bliskich relacji.
Warsztat jest prowadzony metodami aktywnymi. To znaczy, że wątki teoretyczne są powiązane z ćwiczeniami. Ćwiczeniami mogą być prace w podgrupach nad jakimś pytaniem, analiza zachowania, trenowanie prezentowanych umiejętności komunikacyjnych, praca z tekstem, gry dedykowane konkretnemu zagadnieniu, itp. Dużą część stanowi wymiana opinii i doświadczeń między uczestnikami. Dzięki spotykaniu się różnych poglądów, opinii i refleksji uczestnik ma możliwość pogłębiania swojego doświadczenia i nadania mu innej, rozwojowej dla siebie perspektywy. Każdy warsztat opiera się na zaproponowanym scenariuszu, jednak sama treść, czas poświęcony na poszczególne wątki dopasowywany jest do aktualnych potrzeb w grupie.
Do udziału w warsztacie nie jest potrzebna żadna wiedza. Każdy z nas ma swoją własną mądrość – rodzaj zastanowienia, refleksji, przemyśleń. Podczas warsztatu to właśnie jest najważniejsze, spotkanie się kilku lub kilkunastu różnych mądrości.
Ten warsztat opiera się przede wszystkim na świadomości i obszarze radzenia sobie z myślami. Podczas warsztatu, w zależności od dynamiki i potrzeb grupy, trener wprowadza ćwiczenia angażujące ciało i ruch, a także różne formy uruchamiające spontaniczność i kreatywność.
Zdrowe relacje budujemy w oparciu o własną autentyczność, która jest niemożliwa, jeżeli nie dam sobie prawa do przeżywania emocji oraz mówienia o uczuciach i potrzebach. Inteligencja emocjonalna pozwala mi rozpoznać nie tylko własne uczucia i potrzeby, ale też uczucia i potrzeby innych i zobaczyć, w którym miejscu możemy się spotkać. Potrzebna jest do tego pewna wrażliwość, dojrzałość i empatia, które sprawiają, że potrafię z dystansem spojrzeć na przyczyny i przewidzieć możliwe konsekwencje takiego spotkania. Wszystkie te elementy, czyli empatia, wrażliwość, dojrzałość, autentyczność będą przedmiotem ćwiczeń i dyskusji warsztatowych.
Największe korzyści odniesiesz, jeżeli w warsztacie nie będą uczestniczyć osoby, z którymi pozostajesz w bezpośredniej zależności zawodowej (np.: twój przełożony czy podwładny) oraz osobistej (mąż, żona, partner, partnerka). Zalecamy zatem weryfikację udziału w jednej grupie warsztatowej właśnie pod tym kątem. Jeżeli masz wątpliwości co do tego, czy możesz wziąć udział w warsztacie, skontaktuj się z nami.