Jeśli masz pytania skontaktuj się z nami:
Izabela Wiącek
Specjalista ds. szkoleń
577 761 122
szkolenia@osrodekintra.pl
Lepszym zrozumieniu, urealnieniu i wzmocnieniu obrazu siebie – dzięki połączeniu ze światem myśli, uczuć i potrzeb.
Zwiększeniu pewności siebie w kontakcie z drugą osobą – dzięki informacjom zwrotnym płynącym z grupy.
Zyskaniu większej swobody w zabieraniu głosu w grupie i dzieleniu się własnym doświadczeniem.
Budowaniu bardziej korzystnych relacji, opartych na wrażliwości i autentyczności, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.
Doświadczeniu wzrostu życiowej energii – dzięki doświadczeniu bliskości i wspólnoty opartej na wzajemnym poszanowaniu, empatii i akceptacji.
Od kiedy pamiętam, łatwiej mi było nawiązać kontakt z jedną osobą niż zabierać głos w większej grupie. Na imprezach rodzinnych raczej rzadko się odzywam, unikam większych spotkań towarzyskich, ewentualnie szukam sobie „bratniej duszy”, z którą mogę zaszyć się gdzieś w kącie albo po prostu szybko wracam do domu. Trudno mi też na spotkaniach zespołu w pracy, raczej jestem bierny. Zazwyczaj potem żałuję, że się nie odezwałem, bo w sumie miałem całkiem sporo refleksji, które kłębiły mi się w głowie…
Nie lubię mówić o uczuciach, wolę skupić się na argumentach rzeczowych. Po pierwsze ma to większy sens, po drugie można przynajmniej dojść do jakiś konkretnych wniosków. Nie rozumiem osób, które są zbyt emocjonalne i w ten sposób próbują coś ugrać. Nie rozumiem też, dlaczego moja żona i dzieci nie słuchają racjonalnej argumentacji, kiedy się kłócimy. Przecież tylko tak można wyjść z impasu.
Chcę się rozwijać – więcej wiedzieć, czuć i rozumieć. Ciekawi mnie kontakt z grupą nieznających się wcześniej ludzi i to, jak mnie będą odbierać. Chcę być bardziej odważna w ujawnianiu swoich reakcji, ale też otwarta na nawet trudne reakcje innych. Trochę się obawiam, ale też ekscytuję taką możliwością.
Trening interpersonalny trwa 5 dni – łącznie 40 godzin.
Zajęcia odbywają się w godzinach 9:00 -18:00 z godzinną przerwą obiadową.
Krótsze przerwy będą organizowane zgodnie z potrzebami uczestników.
W trakcie szkolenia zapewniamy kawę, herbatę, wodę.
Na zakończenie uczestnicy otrzymają zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu oraz materiały.
Jeśli masz pytania skontaktuj się z nami:
Izabela Wiącek
577 761 122
szkolenia@osrodekintra.pl
Data: 24-28 sierpnia 2025 r.
Cena: 2300 zł
Prowadzenie: Sara Katulska
Godziny: 9:00-18:00
Warsztaty bazujące na mechanice treningu interpersonalnego mogą odbyć się w twojej firmie.
Trening odbywa się stacjonarnie i trwa 40 godzin (5 dni).
Prowadzony jest w formule niedyrektywnej, co oznacza, że opiera się w przeważającej mierze na aktywności uczestników. Rolą trenera jest wprowadzenie grupy w realia pracy treningowej i następnie wspomaganie procesów zachodzących w uczestnikach i pomiędzy nimi.
Pierwszym elementem jest wstępne zapoznanie się uczestników, kolejnym – wprowadzenie kontraktu, w którym zawarte są m.in. podstawowe zasady komunikacji, np. nieocenianie siebie nawzajem czy mówienie o uczuciach i własnym doświadczeniu w miejsce uogólnień i ocen. Kontrakt tworzy ramy bezpieczeństwa. Określa również takie sposoby wzajemnego odnoszenia się, które są nieinwazyjne, pozwalają lepiej siebie wzajemnie słyszeć i rozumieć – zatem warto je w trakcie treningu ćwiczyć i testować.
Podczas treningu każdy z uczestników decyduje o swoim poziomie otwartości.
Esencją treningu jest praca nad tym, co aktualnie dzieje się ważnego w grupie, dzielenie się uczuciami i doświadczeniami oraz udzielanie sobie wzajemnie informacji zwrotnych związanych z doświadczaniem kontaktu z osobami z grupy oraz z grupą jako całością.
Trening interpersonalny prowadzony jest niedyrektywnie, co oznacza, że nie ma klasycznie rozumianego scenariusza, a to, co się na nim wydarzy zależy od uczestników (nastawienia, osobistych celów, motywacji), od dynamiki grupowej oraz sposobu, w jaki trening jest prowadzony przez trenera.
Trening interpersonalny jest intensywnym doświadczeniem grupowym, w trakcie którego uczestnicy wchodzą ze sobą w bezpośrednie interakcje, poznając lepiej swoje sposoby reagowania na innych ludzi i dowiadując się, jak inni reagują na nich. Służy to pogłębieniu świadomości własnych myśli, uczuć i zachowań, lepszemu rozumieniu siebie i innych oraz eksperymentowaniu z nowymi, bardziej korzystnymi sposobami kontaktu.
Formuła treningu daje możliwość bardziej świadomego niż w codziennym życiu doświadczania kontaktu z innymi – w tym nazywania i wyrażania pojawiających się emocji oraz zrozumienia ich wpływu na drugą osobę. Służy temu m.in. perspektywa „tu i teraz” czyli uważność na to, co się dzieje w bieżącej chwili w emocjach, myślach, jak reaguje ciało. Takie spostrzeżenia mogą stać się kanwą istotnej informacji zwrotnej i wpłynąć na poszerzenie perspektywy widzenia drugiej strony. Obserwowanie bogatej palety wzajemnych reakcji może stać się inspiracją do przekraczania własnych schematów zachowań.
Każdy trening jest wyjątkowym wydarzeniem. Zarówno z uwagi na unikatową, doświadczeniową formułę jak i z uwagi na niepowtarzalność grup. Choć nie jest spotkaniem terapeutycznym, dla wielu uczestników staje się głębokim i odmieniającym przeżyciem.
Trening interpersonalny to doświadczenie dla ludzi zainteresowanych własnym rozwojem, ale także dla tych, którzy nie są zadowoleni z tego, jak funkcjonują w relacjach z innymi ludźmi. Motywem do uczestniczenia może być chęć wzrostu samoświadomości, jak również zrozumienie mechanizmów interakcji i redukcja niedostatków w kontaktach z drugim człowiekiem / grupą.
Jednym z warunków powodzenia treningu jest to, że uczestnicy nie znają się i budują relacje „od zera”. Dzięki temu proces grupowy może przebiegać harmonijnie, a poziom otwartości i bezpieczeństwa w grupie rośnie w sposób naturalny. Z tego powodu zachęcamy, aby osoby, które się znają, zapisywały się na różne terminy treningów.
Podczas treningu wiele zależy od grupy i każdego z uczestników. Dotyczy to zarówno poziomu zdarzeń jak i poziomu doświadczeń. Każdy z uczestników ma swój indywidulany sposób funkcjonowania w grupie, który może ewoluować w czasie. To, czego można spodziewać się na treningu, to zachęty ze strony trenera do uważności na swoje wewnętrzne reakcje, do komunikowania się poprzez wyrażanie uczuć, odczuć, doznań płynących z ciała. Stałymi elementami treningu są rundki na początku i na końcu każdego dnia oraz wymiany między uczestnikami w postaci informacji zwrotnych w ciągu całego dnia. Zawartość tych wymian jest zależna od tego, co w której grupie okazuje się ważne, co angażuje do rozmowy i daje możliwość stopniowego poznawania się i reagowania.
Trening nie zawsze jest doświadczeniem łatwym – często wymaga przełamania własnych schematów, opuszczenia sfery bezpieczeństwa. Niesie ze sobą przestrzeń do przeżywania wszelkich emocji, które się pojawią, także lęku, złości, bezradności – taka perspektywa może być wyzwalająca, ale również kosztowna, fizycznie i emocjonalnie. W związku z tym trening nie zawsze jest doświadczeniem wyłącznie przyjemnym – choć może być i takim. Prawie zawsze jest jednak doświadczeniem ważnym lub wręcz elementem życiowej zmiany.
Jedną z zasad kontraktowanych z uczestnikami na początku treningu jest dobrowolność. Oznacza to, że każdy z uczestników sam decyduje o tym, kiedy chce zabrać głos i co chce powiedzieć. Jednocześnie esencją treningu jest wymiana między uczestnikami – dotyczy to ujawniania się ze swoimi myślami, uczuciami, potrzebami. Zazwyczaj wraz z procesem, kiedy grupa lepiej się poznaje, rośnie poziom otwartości. To jednak ty decydujesz o stopniu własnej otwartości, mając świadomość korzyści stojących za wypowiedzią lub powstrzymaniem się od niej. Może oczywiście tak się zdarzyć, że ktoś z grupy czy trener będą zachęcać cię do wypowiedzi w konkretnej sytuacji. Ostateczna decyzja zawsze jednak leży po twojej stronie.
To zupełnie naturalne, że możesz obawiać się konfliktu czy też, szerzej ujmując, konfrontacji z innymi uczestnikami w grupie. Pamiętaj jednak, że konflikty czy konfrontacje są normalnym elementem każdej relacji i służą różnicowaniu się i poznawaniu swoich uczuć, motywacji, celów czy potrzeb, a w rezultacie lepszemu zrozumieniu siebie nawzajem. Konflikt może kojarzyć się z agresją czy nawet przemocą, jednak wcale nie musi tak wyglądać. Podczas treningu uczymy się takiej formy komunikacji, która pozwala przeprowadzić różnicowanie (konfrontowanie) w sposób bezpieczny i niezagrażający. Nad bezpieczeństwem takich sytuacji czuwa trener oraz kontrakt zawierany na początku treningu. Różnicowanie (konfrontowanie) z zachowaniem zasad bezpieczeństwa jest bardzo ważnym elementem treningu i jest zazwyczaj dobrym (choć może też być trudnym) doświadczeniem, które przynosi spory kawałek wiedzy o nas samych i o tym jak budować bardziej korzystne relacje.
Trening interpersonalny, choć często jest głębokim i odmieniającym doświadczeniem, nie jest pracą terapeutyczną. W przeciwieństwie do treningu terapeutycznego, na treningu interpersonalnym nie koncentrujemy się na przeszłości, a na chwili obecnej, nie szukamy przyczyn określonych zachowań czy uczuć, raczej zachęcamy do ich autentycznego wyrażania. Akcent postawiony jest na relacje i na to, co dzieje się między ludźmi. Natomiast w treningu terapeutycznym osią jest praca nad indywidualnymi problemami uczestników.
Trening interpersonalny nie stawia sobie za cel zmiany czy korekty konkretnych zachowań uczestników, lecz tworzy warunki do zrozumienie jak różne zachowania mogą oddziaływać na innych. Zmiana zatem może zaistnieć z własnej decyzji, jako efekt lepszego rozumienia sytuacji czy korygującego doświadczenia osobistego.
Uczestnicy dobierani są na podstawie zwykłej rekrutacji i kolejności zgłoszeń. Zaleceniem treningowym jest to, aby uczestnicy nie znali się, co weryfikowane jest podczas wstępnej rozmowy z trenerem. Inaczej mówiąc, każda grupa ma charakter przypadkowy i najczęściej bardzo różnorodny.
Rozmowa przed treningiem ma dwa zasadnicze cele. Pierwszy to wyjaśnienie czym jest trening, czego można się na nim spodziewać i sprawdzenie z uczestnikiem czy jego oczekiwania co do treningu są realne i mają szansę zostać zaspokojone. Drugim celem jest sprawdzenie gotowości uczestnika do intensywnego przeżycia jakim może być udział w treningu. Trener sprawdza również czy nie ma przeciwwskazań do udziału w treningu (zobacz odpowiedź na pytanie o przeciwwskazania). Podczas rozmowy uczestnik ma możliwość zadania pytań i podzielenia się wątpliwościami.
Istotne jest, żeby ostateczna decyzja o udziale w treningu była jak najbardziej świadoma.
Trening interpersonalny jest doświadczeniem, podczas którego uczestnicy mają szansę zobaczyć siebie oczami innych osób. Daje to unikalną możliwość urealnienia siebie i swoich schematów w kontaktach z innymi. Jedocześnie doświadczenie treningowe pozwala zobaczyć różnorodność sposobów doświadczania i przeżywania, co poszerza perspektywę i uwrażliwia na drugą osobę. W życiu codziennym może to przynieść więcej łagodności wobec siebie i innych, lepszy poziom wzajemnego zrozumienia w bliskich relacjach, większe kompetencje w budowaniu trwałych więzi. Dodatkowo, nowe modele komunikowania wprowadzone na treningu (komunikacja na płaszczyźnie nazywania i wyrażania uczuć, odwoływanie się do osobistego doświadczenia), w codziennym życiu dają szansę na lepsze porozumienie z bliskimi osobami i konstruktywne podejście do konfrontacji czy konfliktu.
Trening interpersonalny jest skierowany na rozwój osobisty i przyjrzenie się własnym schematom relacyjnym. Jego znaczenie jest uniwersalne, dlatego może przynieść korzyść zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Zasadniczym celem treningu jest rozwijanie umiejętności komunikowania się między ludźmi poprzez uwrażliwienie ich na siebie nawzajem i na siebie samych. Budowanie postawy empatycznej ma znaczenie zwłaszcza w zawodach związanych z pomaganiem czy uczeniem, dlatego trening szczególnie polecany jest dla: lekarzy, psychologów, nauczycieli, terapeutów, trenerów czy duchownych pracujących z ludźmi. Postawa empatyczna ma coraz większe znaczenie również w rolach menedżerskich. Menedżerowie otwarci, wrażliwi na drugą osobę, szukający konstruktywnych metod rozwiązywania konfliktów są w stanie budować zespoły lepiej zintegrowane, o większym stopniu wzajemnego zaufania i motywacji. Trening pozwala też na nabieranie większej odwagi i swobody w pracy w grupie, co może się przydać praktycznie w każdej roli zawodowej.
Jeżeli jednak szukasz szkoleń, które dadzą ci bardziej konkretne narzędzia przydatne w pracy, zastanów się na udziałem w warsztacie Asertywność menedżera lub Treningu asertywności.
Trening interpersonalny jest doświadczeniem unikalnym, a indywidualne korzyści zależą od wewnętrznych motywacji uczestnika, stopnia otwartości, celu, itp. Podczas treningu nauka odbywa się przez doświadczenie kontaktu, wzajemne udzielanie sobie informacji zwrotnych oraz uświadamianie i ujawnianie własnych stanów wewnętrznych. Dzięki treningowi możesz nauczyć się nazywać i wyrażać swoje uczucia i potrzeby, zwiększyć uważność na innych (ale także na siebie), przećwiczyć (a zatem też nauczyć się) nowych zachowań relacyjnych (to zależy od twojego celu i potrzeb), odważyć się zabierać głos w grupie, rozwiązywać konflikty w sposób konstruktywny. Zbiór korzyści może być jednak znacznie szerszy i zależy od indywidulanego procesu każdego z uczestników.
Trening interpersonalny jest wymagającym doświadczeniem emocjonalnym, z tego powodu wszyscy, którzy rozważają uczestniczenie w treningu, powinni mieć świadomość, że udział w nim jest związany z kontaktem z własnymi emocjami oraz z emocjami innych członków grupy. W związku z tym osoby, które są w trakcie psychoterapii zachęcamy do konsultacji z psychoterapeutą lub psychiatrą przed zapisem. Przeciwwskazaniem może być również nierozwiązany problem z uzależnieniem od wszelkiego rodzaju używek, nieprzepracowana trauma czy stan depresji. W przypadku dezorganizujących życie objawów klinicznych zalecamy w pierwszej kolejności kontakt z lekarzem psychiatrą. Gotowość do udziału w treningu będzie też weryfikowana przez trenera podczas rozmowy wstępnej.